PROGRAM 2018

Preliminary program, subject to change…

CATCH THE FLAVA BREAKING CAMP

JULY 21 – 26 | Krakow, POLAND

CATCH THE FLAVA STREET STYLES CAMP

JULY 22 – 27 | Krakow, POLAND

Wednesday • July 25, 2018

Element Dance Club
Address: Kapitulská 8, 97401 Banská Bystrica

18:00 – 21:00 Open session

Thursday • July 26, 2018

Element Dance Club
Address: Kapitulská 8, 97401 Banská Bystrica

17:00 – 20:00 Workshop with Poe One (USA)

Main Square (SNP)
Address: Namestie SNP, 97401 Banská Bystrica

20:00 – 00:00 HLM 10th Anniversary Jam feat. Seven2Drink

ALTER EGO
Address: Námestie SNP 15, 97401 Banská Bystrica

00:00 – 03:00 HLM 10th Anniversary Party

Friday • July 27, 2018

Aqualand
Address: Švermova 45, 97404, Banská Bystrica (SOUTH GATE)

Festival Doors (Festival Main Entrance)
10:00 – Door opens

Central Slovakia Stage

11:00 – 12:00 Prelims 2vs2 KIDS Battle (8 pairs advance)
12:15 – 13:00 Top 8 and Semifinals 2vs2 Kids Battle
13:00 – 21:00 Chill out music

Outbreak Europe Stage (Indoor)
11:30 – 12:30 Cyphers
12:30 – 15:00 Prelims (32 bboys advance)
15:00 – 15:30 Cyphers
15:30 – 16:30 Prelims (16 bgirls advance)
16:30 – 17:00 Cyphers
17:00 – 19:30 Prelims (16 pairs advance)
19:30 – 20:00 Cyphers
20:00 – 21:00 Top 32 1 vs 1 UNDISPUTED

Urban Spot
Address: Skuteckého 3, 97401 Banská Bystrica

THE LEGITS 5 YEARS BIRTHDAY PARTY
21.00 – 4:00 Pre-Party with Blast Djs

Saturday • July 28, 2018

VISEGRAD STAGE (Europa Shopping Center Atrium)
Address: Na Troskách 25, 97401, Banská Bystrica

FREE ENTRY FOR ALL

09:00 – 10:00 Bboy Ren Bboy Workshop
10:00 – 11:00 Michal Zvara Dance Workshop
11:00 – 12:00 Laci Strike Dance Workshop
12:00 – 12:30 Discussion
12:40 – 12:55 Folcolor Show
12:55 – 13:00 B-Original Show
13:00 – 14:30 1 vs 1 Hip Hop Freestyle Battle under 18
14:30 – 15:30 DJ Plash
15:30 – 17:00 Ewil Graffiti Workshop

Aqualand
Address: Švermova 45, 97404, Banská Bystrica (SOUTH GATE)

Festival Doors (Festival Main Entrance)
10:00 – Door opens

Central Slovakia Stage
10:00 – 21:00 Practice Spot

Outbreak Europe Stage (Indoor)
11:30 – Door Opens
11:30 – 12:30 Cyphers
12:30 – 13:00 Top 16 1 vs 1 BGIRL
13:00 – 13:30 Top 16 1 vs 1 UNDISPUTED
13:30 – 14:30 Top 16 2 vs 2 BBOY/ BGIRL
14:30 – 16:30 Cyphers with DJ Mister Tee & Mario Bee (Dedicated to 20 Years of IBE)
16:30 – 16:40 Final Evening Opening
16:40 – 17:00 Top 8 1 vs 1 BGIRL
17:00 – 17:10 Semifinals 1 vs 1 BGIRL
17:10 – 17:30 Top 8 1 vs 1 UNDISPUTED
17:30 – 17:40 Semifinals 1 vs 1 UNDISPUTED
17:40 – 18:10 Top 8 2 vs 2 BBOY/ BGIRL
18:10 – 18:30 Semifinals 2 vs 2 BBOY/ BGIRL
18:30 – 19:00 Break
19:00 – 19:30 Mex One Dedication
19:30 – 19:35 Judges Showcase
19:35 – 19:50 Cypher Kings Final Cypher Battle
19:50 – 20:00 Finals 2 vs 2 KIDS
20:00 – 20:10 Finals 1 vs 1 BGIRL
20:10 – 20:20 Finals 1 vs 1 UNDISPUTED
20:20 – 20:30 Finals 2 vs 2 BBOY/ BGIRL
20:30 – 20:40 Award Ceremony
20:40 – CLOSED
22:00 – Door reopens for Afterparty
22:00 – 04:00 Party with Blast Djs

Streetdance Stage (Indoor)

11:30 – 12:30 Cyphers
12:30 – 13:30 Prelims – 1 vs 1 POPPIN’ / 16 dancers advance
13:30 – 14:00 Cyphers
14:00 – 15:00 Prelims – 2 vs 2 HIP HOP FREESTYLE / 16 duos advance
15:00 – 15:30 Cyphers
15:30 – 16:00 Top 16 1 vs 1 POPPIN’
16:00 – 16:15 Top 8 1 vs 1 POPPIN’
16:15 – 16:30 Semifinals 1 vs 1 POPPIN’
16:30 – 16:40 Cyphers
16:40 – 17:40 Top 16 2 vs 2 HIP HOP FREESTYLE
17:40 – 18:10 Top 8 2 vs 2 HIP HOP FREESTYLE
18:10 – 18:30 Semifinals 2 vs 2 HIP HOP FREESTYLE
18:30 – 18:40 Cyphers
18:40 – 18:45 Judges Showcase
18:45 – 18:50 Finals 1 vs 1 POPPIN’
18:50 – 19:00 Finals 2 vs 2 HIP HOP FREESTYLE
19:00 – CLOSED

Orange Stage (Concert Stage)
10:00 – 12:00 DJ Felix (USA)
12:00 – 14:00 DJ Funkdat (SK)
14:00 – 16:00 DJ Fleg (USA)
16:00 – 18:00 DJ Scream (UA)
18:00 – 20:00 DJ Smirnoff (RU)
20:00 – 21:00 Majself (SK)
21:00 – 22:00 Nerieš (SK)
22:00 – 22:40 King MC Freestyle Battle
22:40 – 23:00 Kelso (SK)
23:00 – 00:00 Strapo (SK)
00:00 – 01:00 Das EFX (USA)
01:00 Stage CLOSED

Sunday • July 29, 2018

Urban Spot
Address: Skuteckého 3, Banská Bystrica, 97401

14:00 – Door Opens
14:00 – 15:00 Registration & Check in
15:00 Official Opening
15:00 – 17:15 Prelims REP YOUR COUNTRY / 16 crews advance
17:15 – 17:45 Cyphers
17:45 – 19:00 Top 16 REP YOUR COUNTRY
19:00 – 19:40 Top 8 REP YOUR COUNTRY
19:40 – 20:10 Semifinals REP YOUR COUNTRY
20:10 – 20:30 Break
20:30 – 20:40 Judges Showcase
20:40 – 21:00 Finals REP YOUR COUNTRY
21:00 – 02:00 Farewell Party with Blast DJs

INSTAGRAM FEED

FACEBOOK