Livestream

COVID-19

22 – 25 Júl, 2021

The Legits Blast BanskÁ Bystrica 2021

 

2021 Program

THURSDAY – JULY 22

WORKSHOPS – YOUTH IS THE FUTURE
FONOTEKA, Horna 11
15:30 – 17:00 Music production and DJ-ing workshop with E-TURN us , DJ FLEG us, DJ FELIX us FREE ENTRY

URBAN SPOT, Skuteckeho 3
17:00 – 18:30 Breaking workshop with KEEBZ us 15 € (Kids under 16 FREE) MAX Capacity 30 pers Available on Zoom for free
18:30 – 20:00 Breaking workshop with STRIPES us 15 € (Kids under 16 FREE) MAX Capacity 30 pers Available on Zoom for free
20:00 – 21:00 Discussion with STRIPES, KEEBZ, DJ FELIX, DJ FLEG FREE ENTRY Available on Zoom for free

JAM SESSION
Slovak National Uprising Square
21:00 – 00:00 HLM Anniversary FREE ENTRY
23:00 – 23:20 Seven2drink FREE ENTRY

FRIDAY – JULY 23

ESC & Ministry of Fun, Na Troskach 25

FESTIVAL DOORS
07:00 – 15:00 Testing for COVID-19 (Antigen Rapid & RT-PCR)
10:00 – 12:30 Registration
10:30 – Door opens (priority entry for Kids)

MINISTRY OF FUN
11:00 – 13:30 Cyphers
13:30 – 15:00 Qualification 1vs1 Breaking
15:00 – 16:00 Qualification 1vs1 B-Girl
16:00 – 18:00 Qualification 2vs2 Breaking
18:00 – 19:00 Cyphers
19:00 – 20:00 Top 32 1vs1 Breaking

GARAGE STAGE
11:00 – 12:00 Qualification 1vs1 Kid
12:00 – 13:30 Top 16 & Top 8 1vs1
13:30 – 20:00 Cyphers

URBAN SPOT, Skuteckeho 3
22:00 – 03:00 Party

SATURDAY – JULY 24

CLOCK TOWER, Slovak National Uprising Square
10:00 – 11:00 RapD Tour (guided city center tour in English) FREE ENTRY

ESC & Ministry of Fun, Na Troskach 25

FESTIVAL DOORS
8:00 – 15:00 Testing for COVID-19 (Antigen Rapid & RT-PCR)
11:30 – Door opens

MINISTRY OF FUN
12:00 – 13:30 Cyphers
13:30 – 14:15 Top 16 1vs1 B-Girl
14:15 – 15:00 Top 16 1vs1 Breaking
15:00 – 16:00 Top 16 2vs2 Breaking
16:00 – 17:30 Cyphers
17:30 – 17:45 Semifinals 1vs1 Kid
17:45 – 18:15 Top 8 & Semifinals 1vs1 B-Girl
18:15 – 18:45 Top 8 & Semifinals 1vs1 Breaking
18:45 – 19:40 Top 8 & Semifinals 2vs2 Breaking
19:40 – 19:55 Break
19:55 – 20:00 Slovak Folklore Dance Showcase – FS URPIN
20:00 – 20:10 Judges showcase
20:10 – 20:20 Cypher King/Queen final
20:20 – 20:30 1vs1 Kid final
20:30 – 20:40 1vs1 B-Girl final
20:40 – 20:50 1vs1 Breaking final
20:50 – 21:00 2vs2 Breaking final
21:00 – 22:00 Ministry closed
22:00 – 23:30 DJ set
23:30 – 00:00 Concert E-Turn (USA)
00:00 – 05:00 “Party Like Tonio”

GARAGE STAGE
11:30 – 21:00 Cyphers
21:00 – 03:00 DJ set

SUNDAY – JULY 25

URBAN SPOT, Skuteckeho 3
14:00 – 15:30 Qualification Rep Your Country
15:30 – 16:00 Cyphers
16:00 – 16:45 Top 8 Rep Your Country
16:45 – 17:15 Semifinals Rep Your Country
17:15 – 17:30 Break
17:30 – 17:50 Final
17:50 – 18:00 Final ceremony

HOTEL SACHTICKA, Sachticka 1
20:00 – 00:00 Good Bye party

2021 Battle kategórie

1vs1 Breaking

500 €
Vecné ceny
Letenka na TLB Miami 2022

1vs1 B-Girl

500 €
Vecné ceny
Letenka na TLB Miami 2022

1vs1 Kid

deti do 16 rokov (vrátane)
Vecné ceny

2vs2 Breaking

1500 €
Vecné ceny

Rep Your Country

1500 €
Vecné ceny

Cypher King/Queen

Špeciálna cena

Sieň slávy - OUTBREAK EUROPE / THE LEGITS BLAST CHAMPS
YEAR 2 VS 2 BREAKING CHAMPS 1 VS 1 BREAKING CHAMPS 1 VS 1 BGIRL CHAMPS REP YOUR COUNTRY CHAMPS KIDS CHAMPS CYPHER KINGS & QUEENS FOOTWORK CHAMPS REP YOUR CREW CHAMPS
2021 be ROBB & JORDI
STYLE INVADERS
ru NORD DIAMOND lt NICKA be BELGIUM by POINT uk TAZZMANIO
ro NORIS
2020
ONLINE
au WILLASTR8
us THESIS
es JOHNNY FOX jp AYUMI
BODY CARNIVAL
ru RUSSIA ru MIRACLE
2020 PRAGUE ru AMIR
PREDATORZ
fr SAN ANDREA
ROCKERZ DELIGHT KRU
ru GROM
OUTSTANDING
ru PREDATORZ
2019 es MOVIE ONE
jp TAISUKE
FLIPSIDE TECHNIQUE
us VICTOR
THE SQUADRON
fr SAN ANDREA
ROCKERZ DELIGHT KRU
ru RUSSIA ru ANGRY BOY
ru GROM
fr FROM DOWNTOWN
2019
PRAGUE
us VICTOR
THE SQUADRON
ie GUSTAS
SMACK 19
uk APACHE
SOUTH BBOYS
GREEN PANDA
2018 ua INTACT
ua DEN

RUFFNECK ATTACK

ru CHEERITO

ILLUSION OF EXIST

ua KATE

SOUTH BBOYS FRONT

fr FRANCE ua RAPTOR
fr MALIK
fr FROM DOWNTOWN
2018
PRAGUE
pl GREKU
POLSKEE FLAVOUR
pl WIGOR
COOLKIDS FLAVOUR
ru KOSŤO
TOP 9
RB BC ONE ALLSTARS
2017 us THESIS
jp AYUMI

KNUCKLEHEADS CALI & BODY CARNIVAL

us VICTOR

MF KIDZ

ua KATE

SOUTH BBOYS FRONT

ua UKRAINE ru GROM
ru SHASTY ROCK
ua SOUTH BBOYS FRONT
2017
PRAGUE
us THESIS
KNUCKLEHEADS CALI
Undisputed Masters
pl KIDO
BREAKNUTS
ru BREAK MAFIA
2016 ua INTACT
ua PLUTO

RUFFNECK ATTACK

ua KUZYA

BREAKNUTS

pl PAULINA

BREAKNUTS

fr FRANCE jp SHIGEKIX en SMACK 19
2015 nl MENNO
us ROXRITE

RED BULL BC ONE ALL STARS

us EL NINO

FLOOR LORDZ / THE SQUADRON

us SUNNY

FLOOR OBSESSIONS

pl POLAND bg UNTIED ua DEN

RUFFNECK ATTACK

2014 cn VICIOUS
cn FLEAU

SWEET TECHNIQUE

pl KLEJU

POLSKEE FLAVOUR

pl PAULINA

BREAKNUTS

pl POLAND ua NICK ru KOSTO

TOP 9

2013 pl GREKU
pl KLEJU

POLSKEE FLAVOUR

ua KATE

SOUTH BBOY FRONT

ua UKRAINE us LADIE ONE

HEARTBREAKERZ

pl SKUNK
POLSKEE FLAVOUR
2012 ru VLAD
lt RUKUS
jp ERI

QUEEN OF QUEENS

ua UKRAINE ua RUFFNECK ATTACK ru KOSŤO
TOP 9
2011 br NEGUIN
br BLANKA
es MOVIE ONE

LUNATICKS

ua SLEF

RUFFNECK ATTACK

ua INTACT
RUFFNECK ATTACK
pl POLSKEE FLAVOUR
2010 ua INTACT
ua PLUTO

RUFFNECK ATTACK

pl THOMAZ
POLSKEE FLAVOUR
not Undisputed
ru NADIA

DAFUNKY STYLE

pl MEFO

POLSKEE FLAVOUR

ua INTACT
RUFFNECK ATTACK

2021 Lineup - Porota

2021 Lineup - DJs

2021 Lineup - moderátori

2021 Lineup - Workshopy

2019 edition Recap

Partneri