PROGRAM 2019

Preliminary program, subject to change…

CATCH THE FLAVA BREAKING CAMP

JULY 20 – 25 | Krakow, POLAND

CATCH THE FLAVA STREET STYLES CAMP

JULY 21 – 26 | Krakow, POLAND

Wednesday • July 24, 2019

Urban Spot
Address: Skuteckého 3, 97401 Banská Bystrica

20:00 – 23:00 Open session

Thursday • July 25, 2019

King Barber
Address: Kuzmányho 19, 97401 Banská Bystrica

17:00 – 19:30 Get a fresh haircut

Element Dance Club
Address: Kapitulská 8, 97401 Banská Bystrica

17:00 – 18:30 Workshop with Ronnie Ruen (US)
18:30 – 20:00 Workshop with Lego (US)

Main Square (SNP)
Address: Namestie SNP, 97401 Banská Bystrica

20:00 – 00:00 HLM 11th Anniversary Jam feat. Seven2Drink @22:30

Urban Spot
Address:Skuteckého 3, 97401 Banská Bystrica

20:30 – 21:30 Each One Teach One Discussion with Mr. Wiggles (US) & Masta Ace (US)
21:30 – 00:00 Chill music
00:00 – 04:00 Pre-party with Blast DJs

Friday • July 26, 2019

Aqualand
Address: 300m from “Cesta na štadion 30, 97404, Banská Bystrica” (SOUTH GATE to waterpark)

view on map

Festival Doors (Festival Main Entrance)
10:00 – Door opens

Central Slovakia Stage (Outdoor Tent)
10:00 – 11:00 Cyphers
11:00 – 12:00 Prelims 2vs2 KIDS Battle (16 pairs advance)
12:15 – 13:30 TOP 16, TOP 8 and Semifinals 2vs2 KIDS Battle
13:30 – 14:30 Cyphers
14:30 – 15:30 Prelims 1vs1 BGIRLS Battle (16 bgirls advance)
15:30 – 17:00 Armless Battle
17:00 – 18:30 Cyphers
18:30 – 19:30 TOP 32 1vs1 UNDISPUTED
19:30 – 21:00 Cyphers

Outbreak Europe Stage (Indoor)
11:30 – 12:00 Cyphers
12:00 – 14:00 Prelims 1vs1 UNDISPUTED (32 bboys advance)
14:00 – 16:00 Cyphers
16:00 – 18:00 Prelims 2vs2 BBOY/BGIRL (16 pairs advance)
18:00 – 19:30 Cyphers
19:30 – 21:00 TOP 32 2vs2 BBOY/ BGIRL

Europa Shopping Center
Address: Na Troskách 25, 97401 Banská Bystrica

Youth is the Future
12:00 – 13:00 Graffiti Workshop / Ewil
13:00 – 14:00 DJ Workshop / BJ Piggo
14:00 – 15:00 Chicago Footwork Workshop / Otec Mirec
15:00 – 16:00 Hip Hop Workshop / Nika
16:00 – 17:00 Funky Styles Workshop / Spunkey
17:00 – 18:30 1 vs 1 Hip Hop Freestyle under 18 (Judges Nika, Spunkey, Gorky)
18:30 – 19:30 Hip Hop / Rockin Workshop / Laci Strike
19:30 – 21:00 Discussion (Nika, Spunkey, BJ Piggo, Otec Mirec, Gorky)

Ministry of Fun
Address: Na Troskách 25, 97401 Banská Bystrica

PRE-PARTY
21:00 – 04:00 Pre-Party with Blast Djs

Saturday • July 27, 2019

Aqualand
Address: 300m from “Cesta na štadion 30, 97404, Banská Bystrica” (SOUTH GATE to waterpark)

view on map

Festival Doors (Festival Main Entrance)
10:00 – Door opens

Central Slovakia Stage (Outdoor Tent)
10:00 – 14:30 Cyphers
14:30 – 15:30 Mex One Cypher Time with DJ Lean Rock
15:30 – 16:30 Mex One Cypher Time with FUSIK
16:30 – 20:00 Cyphers
20:00 – 01:30 STAGE CLOSED
01:30 – 02:15 FUSIK (US)
02:15 – 03:00 Kleju + band (PL)
03:00 – STAGE CLOSED

Outbreak Europe Stage (Indoor – all Breakin’ battles here)
11:30 – Door Opens
11:30 – 12:30 Cyphers
12:30 – 13:00 Top 16 1vs1 BGIRL Battle
13:00 – 13:30 Top 16 1vs1 UNDISPUTED
13:30 – 14:30 Top 16 2vs2 BBOY/ BGIRL Battle
14:30 – 16:30 Cyphers
16:30 – 16:40 Final Evening Opening
16:40 – 17:00 Top 8 1vs1 BGIRL Battle
17:00 – 17:10 Semifinals 1vs1 BGIRL Battle
17:10 – 17:30 Top 8 1vs1 UNDISPUTED
17:30 – 17:40 Semifinals 1vs1 UNDISPUTED
17:40 – 18:10 Top 8 2vs2 BBOY/BGIRL Battle
18:10 – 18:30 Semifinals 2vs2 BBOY/BGIRL Battle
18:30 – 18:40 Break
18:40 – 18:50 Outbreak Europe 10th edition – Recognition Awards
18:50 – 18:55 Judges Showcase
18:55 – 19:10 Cypher Kings Final Cypher Battle
19:10 – 19:20 Finals 2vs2 KIDS Battle
19:20 – 19:30 Finals 1vs1 BGIRL Battle
19:30 – 19:40 Finals 1vs1 UNDISPUTED
19:40 – 19:50 Finals 2vs2 BBOY/BGIRL Battle
19:50 – 20:00 Award Ceremony
20:00 – 23:00 STAGE CLOSED

23:00 – Afterparty
23:00 – 01:00 DJ Ervin Arana (US)
01:00 – 03:00 DJ Fleg (US)
03:00 – 05:00 BJ Piggo (SK)
05:00 – STAGE CLOSED

Streetdance Stage (Indoor – all Streetdance prelims here)
11:30 – 12:00 Cyphers
12:00 – 13:00 Prelims 1vs1 POPPIN’ (16 dancers advance)
13:00 – 14:00 Prelims 1vs1 HOUSE (16 dancers advance)
14:00 – 15:30 Prelims 1vs1 HIP HOP FREESTYLE (16 dancers advance)
15:30 – STAGE CLOSED

Orange Stage (Concert Stage)
10:00 – 16:00 Blast DJs
16:00 – 16:30 Top 16 1vs1 POPPIN’
16:30 – 16:45 Top 8 1vs1 POPPIN’
16:45 – 17:00 Semifinals 1vs1 POPPIN’
17:00 – 17:30 Top 16 1vs1 HOUSE
17:30 – 17:45 Top 8 1vs1 HOUSE
17:45 – 18:00 Semifinals 1vs1 HOUSE
18:00 – 18:30 Top 16 1vs1 HIP HOP FREESTYLE
18:30 – 18:45 Top 8 1vs1 HIP HOP FREESTYLE
18:45 – 19:00 Semifinals 1vs1 HIP HOP FREESTYLE
19:00 – 19:05 Judges Showcase
19:05 – 19:10 Finals 1vs1 POPPIN’
19:10 – 19:15 Finals 1vs1 HOUSE
19:15 – 19:20 Finals 1vs1 HIP HOP FREESTYLE
19:20 – 19:30 Award Ceremony
19:30 – 20:00 Kelso (SK) + Patrik Diamond (SK)
20:00 – 20:45 Tulym Posse (UA)
20:45 – 21:45 BlabberMouf (NL)
21:45 – 22:45 luXe (FR)
22:45 – 23:20 El Nino (US), MGbility (SK), Kid Kontrasto (IT), Maxizee (UK), Mazzi (US)
23:20 – 00:20 Masta Ace (US)
00:20 – 00:30 10 Years of The Legits Blast
00:30 – 01:30 Pharoahe Monch (US)
01:30 – STAGE CLOSED

Sunday • July 28, 2019

Element Dance Club
Address: Kapitulská 8, 97401 Banská Bystrica

11:00 – 12:30 Breaking workshop with Taisuke (JP)
12:30 – 14:00 Breaking workshop with Mr. Wiggles (US)
14:00 – 15:30 Poppin’ workshop with Rashaad (US)
15:30 – 17:00 Hip Hop Freestyle workshop with Future (US)
17:00 – 18:30 House workshop with Yugson (FR)

Urban Spot
Address: Skuteckého 3, Banská Bystrica, 97401

14:00 – Door Opens
14:00 – 15:00 Registration & Check in
15:00 – Official Opening
15:00 – 17:15 Prelims REP YOUR COUNTRY (16 crews advance)
17:15 – 17:45 Cyphers
17:45 – 19:00 Top 16 REP YOUR COUNTRY
19:00 – 19:40 Top 8 REP YOUR COUNTRY
19:40 – 20:10 Semifinals REP YOUR COUNTRY
20:10 – 20:30 Break
20:30 – 20:40 Judges Showcase
20:40 – 21:00 Finals REP YOUR COUNTRY

Hotel Šachtička

21:00 – 04:00 Farewell Party with Blast DJs

INSTAGRAM FEED

FACEBOOK