LIVE STREAM

Vstupenky

1 – 7 August, 2022

The Legits Blast BanskÁ Bystrica 2022

 

2022 Program

MONDAY – AUGUST 1

AKADÉMIA UMENÍ (HOSTEL #1), Jána Kollára 20
14:00 – 20:00 – Check-in

FONOTÉKA, Horná 11
20:00 – 22:00 – Camp opening & introduction

Download daily program

TUESDAY – AUGUST 2

ROBTNÍCKY DOM, Robotnícka 3
08:00 – 09:00 Breakfast
09:00 – 11:00 Breaking Workshop with INTACT uk
11:00 – 13:00 Breaking Workshop with PLUTO uk
13:00 – 15:00 Lunch
15:00 – 17:00 Breaking Workshop with KLEJU pl
17:00 – 18:00 Stretching session with MASHKA uk
18:00 – 20:00 Dinner

HOGO FOGO JAZZ & ART CLUB, Námestie Štefana Moyzesa 7
20:00 – 23:00 Jam / Party with DJ JASTY cz & DJ CEIL sk

Download daily program

WEDNESDAY – AUGUST 3

ROBOTNÍCKY DOM, Robotnícka 3
08:00 – 09:00 Breakfast
09:00 – 11:00 Breaking Workshop with MENNO nl

URBAN SPOT, Skuteckého 3
11:00 – 12:30 Graffiti workshop with EWIL sk

ROBOTNÍCKY DOM, Robotnícka 3
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 16:00 Breaking Workshop with LIL ZOO at

AQUALAND, Cesta na štadión 31
16:00 – 19:00 Access to Aqualand (pools, waterpark)

FONOTÉKA, Horná 11
19:00 – 20:00 Dinner
20:00 – 22:00 Discussion with all teachers
22:00 – 23:30 Movie screening

Download daily program

THURSDAY – AUGUST 4

ROBOTNÍCKY DOM, Robotnícka 3
08:00 – 09:00 Breakfast
09:00 – 12:00 Breaking Workshop with POE ONE us FREE ENTRY FOR YITF CAMP ATTENDEES EVERYONE ELSE 25 €

FONOTÉKA, Horná 11
12:00 – 14:00 BBQ with DJ JASTY cz
14:00 – 15:30 Music workshop with DJ JASTY cz & ESSO sk (Beatbox | Music production | DJ-ing | Sampling | Digging | Scratching)

ROBOTNÍCKY DOM, Robotnícka 3
14:00 – 15:30 Outbreak Europe Breaking Workshop with INTACT ua 20 €
15:30 – 17:30 Breaking Workshop with AYUMI jp FREE ENTRY FOR YITF CAMP ATTENDEES EVERYONE ELSE 20 €
15:30 – 16:30 Info-seminar – Visegrad Fund funding opportunities
17:30 – 19:00 Outbreak Europe Breaking Workshop with LIL ZOO at 20 €
19:00 – 19:30 Stretching session with MASHKA uk

SLOVAK NATIONAL UPRISING SQUARE (SNP Main Square)
18:00 – 19:00 RapD Tour with ESSO sk (guided city tour with rap music, meeting point – Clock Tower) FREE ENTRY
20:00 – 21:30 FOOTWORK prelims FREE ENTRY
21:30 – 22:00 FOOTWORK 7toSmoke FREE ENTRY
22:00 – 23:00 Cyphers FREE ENTRY
23:00 – 23:30 7toDrink FREE ENTRY
00:00 – 02:00 NJOY pre-party FREE ENTRY

Download daily program

FRIDAY – AUGUST 5

EUROPA SHOPPING CENTER & MINISTRY OF FUN, Na Troskách 25

FESTIVAL DOORS
10:00 – Door opens (priority entry for Kids)

MINISTRY OF FUN
11:00 – 11:30 Cyphers
11:30 – 13:00 Qualification 1vs1 B-Girl
13:00 – 15:30 Qualification 1vs1 Breaking
15:30 – 18:00 Qualification 2vs2 Breaking
18:00 – 20:00 Cyphers

GARAGE STAGE
10:00 – 10:30 Cyphers
10:30 – 11:30 Qualification 1vs1 Kid
11:30 – 13:00 Top 16 & Top 8 1vs1 Kid
13:00 – 15:30 Qualification 1vs1 Breaking
15:30 – 18:00 Qualification 2vs2 Breaking
18:00 – 19:00 Cyphers
19:00 – 20:00 TOP 32 1 vs1 Breaking

URBAN SPOT, Skuteckeho 3
22:00 – 03:00 Party

Download daily program

SATURDAY – AUGUST 6

EUROPA SHOPPING CENTER & MINISTRY OF FUN, Na Troskách 25

ATRIUM ESC
09:00 – 11:00 Beat Battle (Music producer’s beat making competition)
11:00 – 12:00 Workshop with FREEZE sv
12:00 – 13:00 Workshop with LACI STRIKE sk

FESTIVAL DOORS
11:30 – Door opens

MINISTRY OF FUN
11:30 – 13:00 Cyphers
13:00 – 13:50 Top 16 1vs1 B-Girl
13:50 – 14:40 Top 16 1vs1 Breaking
14:40 – 16:00 Top 16 2vs2 Breaking
16:00 – 17:30 Cyphers
17:30 – 17:40 Final evening opening
17:40 – 17:50 Semifinals 1vs1 Kid
17:50 – 18:20 Top 8 & Semifinals 1vs1 B-Girl
18:20 – 18:50 Top 8 & Semifinals 1vs1 Breaking
18:50 – 20:00 Top 8 & Semifinals 2vs2 Breaking
20:00 – 20:15 Break
20:15 – 20:20 Slovak Folklore Dance Showcase – FS URPIN
20:20 – 20:25 Judges showcase
20:25 – 20:30 1vs1 Kid final
20:30 – 20:35 Cypher Cat final
20:35 – 20:40 1vs1 B-Girl final
20:40 – 20:45 1vs1 Breaking final
20:45 – 20:55 2vs2 Breaking final
20:55 – 21:00 Award ceremony
21:00 Ministry closed
22:00 – 05:00 Party

GARAGE STAGE
11:30 – 21:00 Cyphers
21:00 DJ JASTY cz
22:00 PATRIK DIAMOND sk
22:30 MOJA REČ sk
23:30 Opening for the international MCs
23:30 PAULA aka FUSKA & MIKIX SUPERPODEROSAS CREW ar
23:40 FLYING MACHINE in
23:50 ONNURB DIRTY DOG br
00:00 MGBILITY sk , KLEJU pl , DOMI HALY & BAND sk
01:00 DJ GODZI pt
03:00 Stage closed

Download daily program
Download concert program

SUNDAY – AUGUST 7

URBAN SPOT, Skuteckého 3
08:30 – 09:00 Registration Breaking Slovakia vol. 3
09:00 – 09:30 Qualification 1vs1 Deti
09:30 – 10:00 Qualification 1vs1 Juniori
10:00 – 10:15 Qualification 1vs1 B-Girls
10:15 – 10:45 Qualification 1vs1 B-Boys
10:45 – 11:00 Break
11:00 Shuttle Bus to Vienna #1 (departure from Hostel #1, Jána Kollára 20)
11:00 – 12:00 Top 16 (Deti, Juniori, B-Boys)
12:00 – 12:30 Top 8 (Deti, Juniori, B-Boys)
12:30 – 13:00 Top 4 (Deti, Juniori, B-Boys, B-Girls)
13:10 – 13:30 Finals (Deti, Juniori, B-Boys, B-Girls)

13:30 – 14:00 Registration Rep Your Country
14:00 – 15:30 Qualification Rep Your Country
15:30 – 16:00 Cyphers
16:00 – 17:15 Top 16 Rep Your Country
17:15 – 18:00 Top 8 Rep Your Country
18:00 – 18:30 Semifinals Rep Your Country
18:30 – 18:40 Break
18:40 – 19:00 Final Rep Your Country & Awards ceremony
19:30 Shuttle Bus to Vienna #2 (departure from Urban Spot)

DOM EVANJELICKÉHO SPOLKU, Horná 21
11:30 – 13:00 Breaking workshop with Flea Rock us

HOTEL ŠACHTIČKA, Šachtička 1
20:00 – 00:00 Good Bye party

Download daily program

MONDAY – AUGUST 8

08:00 Shuttle Bus to Vienna #3 (departure from Hostel #1, Jána Kollára 20)
10:00 Shuttle Bus to Vienna #4 (departure from Hostel #1, Jána Kollára 20)

2022 Súťažné kategórie

* Tanečníci, ktorý majú občianstvo a zároveň aj trvalý pobyt v Ruskej federácii alebo Bielorusku nebudú môcť súťažiť vo v žiadnych súťažiach festivalu.

2022 Lineup - Koncerty

2022 Lineup - Porota

2022 Lineup - DJs

2022 Lineup - moderátori

2022 Official media

Sieň slávy – Víťazi Outbreak Europe / The Legits Blast

YEAR2VS2 BREAKING1VS1 BREAKING1VS1 B-GIRLREP YOUR COUNTRY1VS1 / 2VS2 KIDCYPHER KINGS & QUEENSFOOTWORKREP YOUR CREW
2021be ROBB & JORDIru NORD DIAMONDlt NICKA be BELGIUM by POINTuk TAZZMANIO & ro NORIS--
2020
ONLINE
au WILLASTR8 & us THESISes JOHNNY FOXjp AYUMI ru RUSSIAru MIRACLE---
2020
PRAGUE
-kz AMIRfr SAN ANDREA-ru GROM--ru PREDATORZ
2019us STRIPES & cn VICIOUSus VICTORfr SAN ANDREAru RUSSIAru ANGRY BOY & GROMfr FROM DOWNTOWN--
2019
PRAGUE
-us VICTOR--ie GUSTAS-ua APACHE GREEN PANDA
2018uk INTACT & DENru CHEERITOua KATEfr FRANCEua RAPTOR & fr MALIKfr FROM DOWNTOWN--
2018
PRAGUE
-pl GREKU-- pl WIGOR-ru KOSŤO RB BC ONE ALLSTARS
2017us THESIS & jp AYUMIus VICTORua KATEua UKRAINEru GROM & SHASTY ROCKua SOUTH BBOYS FRONT--
2017
PRAGUE
-us THESIS
Undisputed Masters
----pl KIDOru BREAK MAFIA
2016ua INTACT & PLUTOua KUZYApl PAULINAfr FRANCEjp SHIGEKIXen SMAC 19--
2015nl MENNO & us ROXRITEus EL NINOus SUNNYpl POLANDbg UNTIEDua DEN--
2014cn VICIOUS & FLEAUpl KLEJUpl PAULINApl POLANDua NICKru KOSTO--
2013pl GREKU & KLEJU-ua KATEua UKRAINE-us LADIE ONEpl SKUNK-
2012ru VLAD & lt RUKUS-jp ERIua UKRAINE-ua RUFFNECK ATTACKru KOSŤO-
2011 br  NEGUIN & BLANKA-es MOVIE ONE--ua SLEFua INTACTpl POLSKEE FLAVOUR
2010ua  INTACT & PLUTOpl THOMAZru NADIA--pl MEFOua INTACT-

Partneri

Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska